Od 24. do 26. ledna 2025 se v Divadle VILA Štvanice v Praze uskuteční festival otevřeného divadelního myšlení Císařovy nové šaty na počest profesora Jana Císaře. V rámci festivalu vystoupí sedm souborů z oblasti profesionálního i amatérského divadla. Každé představení bude mít svůj dramaturgický úvod a po jeho skončení vždy proběhne diskuse s tvůrci (pod vedením odborníků, kteří sami měli speciální vztah k profesoru Janu Císařovi). Celá akce bude zahájena diskusí s názvem Fenomén Císař, která bude věnována profesoru Janu Císařovi a jeho myšlenkám. Křest festivalu proběhne u Císařovy lípy, možná i v řece Vltavě (zahájení v 18 hodin). O festivalu jsme si povídali s jeho organizátorkou Lenkou Hulákovou.
Jaký byl prvotní impuls k uspořádání festivalu Císařovy nové šaty na počest profesora Jana Císaře?
Předpokládala jsem, že akce na počest Jana Císaře vznikne mnohem dříve, očekávala jsem iniciativu ze strany DAMU. Ale po návštěvě Mirky Císařové v Unhošti se mi zdál sen o festivalu s názvem Císařovy nové šaty. Prvotním impulsem byl tedy sen. Úplně jednoduše se mi o festivalu zdálo.
Festival zahájí diskuse nazvaná Fenomén Císař. Co je podle vás onen „fenomén Císař“?
Neznala jsem osobně nikoho jiného, kdo by měl takový přehled, tolik znalostí, vědomostí a zároveň takové množství pokory a otevřenosti vnímat svět a divadlo a zase znovu novýma očima objevovat, hledat. A třeba se plést a mýlit a uznávat chybu a pořád růst. Měl smysl pro humor a patřil mezi feministy. Byl mistrem v dávání věcí do souvislostí. Nikdy žádné divadlo nezavrhl dopředu. Pohyboval se v profesionálním i amatérském světě. Nikdo takový není. Zkrátka fenomén Císař.
Diskutovat budou osobnosti, které měly k panu profesorovi speciální vztah. Podle jakého klíče jste diskutující oslovovala?
Diskusi fenomén Císař jsem chtěla propojit s DAMU, nejlépe s katedrou teorie a kritiky, což se zčásti podařilo a ze školy přijali pozvání profesoři Jan Vedral, Jaroslav Etlík, Pavel Janoušek a Jakub Korčák. Chtěli jsme odborníky, kteří Císaře znali a měli ho rádi. V rámci pecha kucha Císař jsme ale také chtěli diskutující, kteří se s Císařem pohybovali v prostředí amatérského divadla, ty bude zastupovat Alena Zemančíková a Martin Pšenička. Zadání je jednoduché, vymyslel jej Michal Zahálka; vezměte si jednu Císařovu větu a nechte se jí inspirovat v krátkém příspěvku.
Jak vznikala programová skladba festivalu?
Nejdříve jsem oslovila Petra Haška, kterému se festival na počest pana profesora zdál jako dobrý nápad. Věděla jsem, že nejlepším místem pro festival by bylo Divadlo VILA Štvanice, kde díky Tygru v tísni roste Císařova lípa, a soubory, které ve VILE fungují, mají s profesorem velmi propojené životy (Geisslers Hofcomoedianten a Tygr v tísni). A tak jsem oslovila ke spolupráci také Mášu Novákovou a Iva Kristiána Kubáka a pak Jiřího Havelku, Michala Zahálku, přidala se k nám také Kateřina Bohadlová a vznikl realizační tým snů. Věděli jsme, že chceme profesionální i amatérské divadlo, a aby všichni účinkující měli blízký vztah s profesorem Císařem nebo aby se tam objevilo další pouto.
Jednou z unikátních událostí festivalu je křest u Císařovy lípy. Můžete přiblížit, jak bude tato symbolická část probíhat?
Úvodní slovo bude mít manželka pana profesora Mirka Císařová. Lípa se slavnostně zalije a připijeme si bílým vínem málo známé odrůdy Modrý Janek (přátelé neřekli Císařovi jinak než „Janku“). Někteří z nás půjdou na počest profesora také do Vltavy. Otužit se a utužit tím kulturu.
Jakou roli hrála veřejná sbírka Oblékněte Císařovy nové šaty v realizaci festivalu?
Veřejnost Císařovy nové šaty oblékla! Ukázalo se, že je mezi námi hodně milovníků profesora Císaře. Vybralo se neuvěřitelných 34 804 Kč. Píšu teď po večerech děkovné dopisy a vyšívám polštáře s nápisem Císařovy nové šaty. Mám z toho opravdu radost.
Jsem žačkou pana profesora Císaře (a považuji za obrovské privilegium, že jsem u něj mohla jako poslední ročník pět let na KTK DAMU studovat) a i díky němu jsem například zarytou milovnicí Maryši. Ovlivnil vás v něčem Jan Císař také takto konkrétně?
Ovlivnil mě v mnohém, ale konkrétně byl mým guruem pro rok 2012.
Jak se něco takového přihodí?
Zdál se mi sen, že stojím frontu na profesora Císaře v jedné hospodě na Vinohradech. Když na mě došla řada, dali jsme si spolu rum a řekla jsem mu, jestli by mohl být mým guruem pro rok 2012, a on řekl, že ano. Ráno jsem mu o tom snu telefonovala a on řekl: „Lenočko, jestli to tak bylo ve snu, tak to platí, budu vaším guruem pro rok 2012.“ Radila jsem se s ním pak o všem. Jestli jít studovat na stará kolena na DAMU, jestli se na stejně stará kolena vdávat. Chodili jsme spolu na rande a měli je od Mirky Císařové povolená. Říkal vždycky: „Zkuste to, nic za to nedáte.“ A také říkal: „Lenočko, musíte mi slíbit, že budete hrát divadlo.“ – „Hraju, pane profesore! A když zrovna nehraju, snažím se, aby hráli ostatní na festivalu Císařovy nové šaty na Vaši počest.„