Divadlo Spejbla a Hurvínka čeká v roce 2025 velká změna – rekonstrukce domovské scény a dočasné stěhování do pražského Grand hotelu International. O tom, jak se s touto výzvou divadlo vyrovnává, jaké novinky čekají diváky a jak se připravují velkolepé oslavy Hurvínkových 100. narozenin, jsme si povídali s uměleckým šéfem Davidem Janoškem (*1989).

Divadlo se od března 2025 dočasně (po dobu rekonstrukce budovy Divadla Spejbla a Hurvínka) přestěhovalo do Grand hotelu International. Jak náročné bylo najít náhradní prostor, který by vyhovoval specifickým potřebám loutkového divadla?
Náhradní prostor jsme hledali zhruba rok. Během něj jsme oslovili a navštívili velké množství pražských divadel či sálů, které se teoreticky hodily pro naše využití. U některých však nebyly vyhovující finance, u jiných provozní podmínky, u dalších programová kapacita pro naše představení. Nakonec jsme usoudili, že jedním z velkých benefitů, které skýtá Grand hotel International, je právě i jeho poloha a zkušenost z let předcházejících, kdy jsme na zahradě hotelu v roce 2021 účinkovali v rámci letní scény. Důležité pro nás bylo taky naše publikum, které je na nás zvyklé v Dejvicích, a chtěli jsme být i z logistických důvodů co nejblíž našemu divadlu (což se s prvním blokem hraní ukázalo jako velmi šťastné, protože samozřejmě ne všichni diváci postřehli změnu adresy a dorazili místo do hotelu do divadla, což ale vzhledem k blízkosti obou budov nebyl až takový problém, protože stačilo popojet dvě zastávky tramvají).
Jaké úpravy bylo nutné v konferenčním sále hotelu provést, aby se tam mohla odehrát představení?
V podstatě si v konferenčním sále musíme na každý blok hraní postavit svoje divadlo. To znamená jeviště, scénu, výkryty, světlo, zvuk, zabydlet šatny, rozložit garderobu, připravit šatnu, obchůdek. Vzhledem k tomu, že je naše divadlo ale zvyklé na zájezdy a putování a naše dekorace nejsou tak velké jako v běžných divadlech, lze to všechno zvládnout v relativně komfortním čase, kdy jsme za půlden připraveni na produkci. Musíme také vždy rozestavět a očíslovat hlediště pro diváky, s čímž nám laskavě pomáhá právě Grand hotel International.
Jaké největší benefity rekonstrukce divadlu přinese? Rekonstruuje se kromě sálu také technické a administrativní zázemí divadla?
Rekonstrukce se skládá z několika částí, fází a etap. Ta nejzásadnější, na základě které celá akce vznikla, je potřeba vzniku zkušebny. Tou divadlo doposud nedisponovalo a vzhledem k tomu, že je v zájmu divadla rozšířit repertoárovou nabídku a připravovat pestřejší program pro širší pole diváků, nebylo již možné zkoušet na jevišti, kde stále stojí dekorace k hraným inscenacím nebo po chodbách v nevyhovujících prostorech. Zároveň jsme v divadle chtěli vytvořit komunitní prostor pro setkávání, přednášky, besedy, prostor pro novou dramaturgickou linii miminího divadla a alternativních projektů – a právě do prostoru zkušebny-studia by se tento repertoár a program měl následně přesunout. Současně dojde ke zvelebení prostoru našich pokladen, který se promění v zákaznické centrum s obchodem, takové první místo setkání s Hurvínkem, kde se diváci už z ulice dozvědí informace o našem repertoáru, bude zde samozřejmě možnost zakoupit vstupenky, ale také propagační předměty, suvenýry a prohlédnout si třeba i loutky z našich představení. Aby toho nebylo málo, správa našeho domu se rozhodla využít času, kdy bude divadlo zavřené, a zrekonstruovat také vodovodní rozvody, které budovou procházejí, aby k tomu nemuselo dojít třeba za rok, kdy budeme slavit Hurvínkovu stovku, jelikož tyto rozvody jsou v některých místech v havarijním stavu a nejednou jsme byli vytopeni. V neposlední řadě dojde k výměně sedadel v hlavním sále našeho divadla, která jsou po patnácti letech již ve značně dezolátním stavu, což začalo být pro provoz divadla velmi nebezpečné. Tedy nejzásadnější změny poznají právě naši diváci. V administrativní části ke změnám nedochází, pominu-li zmíněné opravy rozvodů vody a na to navazující hygienické vybavení. Primárně jde o proměnu, která přinese větší divácký komfort a zážitek.
Kde naleznou administrativní pracovníci divadla po dobu rekonstrukce rozvodů dočasné působiště?
V první části rekonstrukce můžeme využívat naše divadlo. Než se práce naplno rozběhnou, budeme mít tedy zázemí tam, kde jsme zvyklí jej běžně mít. Ve druhé části realizace je výhodné, že část sekretariátu a ředitelství by neměla být pracemi dotčena, možná tedy budeme moct tyto prostory využít i nadále, i když asi v nějakém omezeném režimu podle rozvrhu prací. Případně jsme připraveni využít prostor hotelu, kde máme v průběhu hraní vyhrazený prostor pro produkci, a ten by nám mohl být dostatečnou alternativou. Vzhledem k tomu, že dnes lze mnoho procesů odbavit online, což jsme si ověřili už za covidu, dá se mnoho věcí řídit a hlídat i na dálku. Samozřejmě však v divadle není nad přímé lidské setkání, a tak budeme hledat cesty, abychom mohli být zase co nejdřív ve svých kancelářích.

Rekonstrukce v Dejvicích zahrnuje mimo jiné i novou studiovou scénu. Pro jaký program ji divadlo po rekonstrukci využije?
Studio bude primárně určeno pro alternativní program. Přesune se tam dozajista miminí repertoár, komornější inscenace pro menší počet diváků. Studio bude takovou laboratoří, kde se budou moct realizovat i členové souboru a případně mladí tvůrci se svými projekty. Zároveň by mělo být otevřeným kreativním prostorem pro náš kurz loutkového divadla, pro naše školní dílničky a workshopy, mělo by být místem setkání na besedách, přednáškách, zároveň místem k setkání s loutkoherectvím jako uměleckou disciplínou. A zásadní bude tento prostor právě i pro zkoušení nových velkých inscenací na hlavní sál.
Diváci S + H už mají s Grand hotelem International zkušenost z roku 2021, kdy byla na zahradě postavena letní scéna. Budete na tuto zkušenost nějak dramaturgicky nebo programově navazovat?
Po pravdě asi ne. V letní scéně pokračujeme ve spolupráci s pražskou zoo, kde i letos budeme třetím rokem vystupovat, tentokrát to bude dokonce ve třech měsících, a to v červnu, srpnu a září. V červnu se objevíme také na letní scéně Studia DVA na Vyšehradě v rámci jednorázového účinkování. Tedy letní scénu v hotelu dále neplánujeme.
Letošní sezona předznamenává i velké jubileum – Hurvínkovy 100. narozeniny. Na co se mohou diváci v roce 2026 těšit?
Akcí k Hurvínkovým stým narozeninám bude velké množství. Zásadním darem kromě otevření zrekonstruovaného divadla bude (poprvé v historii divadla) uvedení pěti nových titulů v jednom roce. Ta největší a nejzásadnější premiéra se uskuteční přímo v den narozenin, a to 2. května 2026. Součástí tohoto večera by mělo být několik překvapení. Kromě toho dostane Hurvínek také novou knihu, novou nahrávku ve spolupráci se Supraphonem, bude mít výstavu v divadle i v Dejvické ulici před divadlem, chystáme také novou vizuální identitu divadla a originální kampaň k nové sezoně. Zároveň některé akce ještě záměrně neuveřejňujeme právě proto, abychom ona překvapení uváděli v průběhu roku a aby se diváci měli stále na co těšit.
Aktuálně běží společný projekt Divadla S + H a Planetária Praha, které přechází na nejmodernější projekční LED Dome technologii. Co od tohoto propojení loutkového divadla s moderní technologií očekáváte?
Hurvínek byl i v minulosti v mnoha ohledech průkopníkem a stál u řady pozoruhodných akcí. Toto spojení nám dává zábavnou formou možnost propojit Hurvínka s popularizováním vědy a techniky, tady konkrétně vesmíru. Vzhledem k tomu, že nám donedávna Hurvínek létal v kosmu v první školní družici Planetum 1 a pan Spejbl s ním komunikoval z foyer planetária, což se setkalo s velikým zájmem u dětí, neváhali jsme ani vteřinu při myšlence vytvořit ve spolupráci dobrodružný příběh Hurvínka, který se dostane do kosmu a může skrze svůj hravý úhel pohledu dětem přiblížit, co to je vesmír je, jak funguje a co se v něm nachází. Zároveň jsme spolu s kolegy z planetária mohli spolupracovat na projektu, který nemá v Česku obdobné parametry, jelikož se jedná o první marionetový pořad natáčený na tento speciální typ kamery pro tento konkrétní typ projekční technologie. Tímto projektem jsme se tak posunuli i my jakožto tvůrci, protože jsme museli technologicky zvládnout něco, co u nás doposud nikdo před námi. To samozřejmě tvůrčím i technickým způsobem otevírá nové obzory třeba i pro další originální projekty. Technologie totiž v současnosti postupují velmi rychle vpřed a je třeba jim být otevření. V každém případě u tohoto projektu je pro nás zásadní, že můžeme popularizovat vědní obor dětem skrz oči našeho hrdiny.
Počítáte v době stěhování i s častějším zájezdovým programem? Kam všude se s Hurvínkem v roce 2025 chystáte vyrazit?
Letos se zájezdové činnosti opravdu věnujeme ve velkém. Máme v plánu 60 zájezdů po Česku a jeden zájezd do zahraničí, konkrétně do Srbska a možná Chorvatska. Budou nás mít možnost vidět diváci od Frýdku-Místku až po Děčín a Tábor. Zajedeme opravdu na mnoho míst, dokonce i tam, kde jsme třeba několik let – nebo ještě nikdy – neúčinkovali. Přál jsem si, abychom v letošním roce využili času a Hurvínek tak mohl přijet za našimi diváky a byl jim tak blíž i v místech, odkud se k nám nemají možnost z mnoha důvodů dostat. Oproti tomu v příštím roce bude zájezdů – vzhledem k mnoha akcím koncentrovaným do divadla – podstatně méně, bude se jednat spíš o jednotky. V přespříštím roce však už zase budeme na cestách standardním způsobem a budeme se na naše diváky po republice těšit.

Chystá se do konce tohoto roku v přechodném působišti premiéra, nebo vše směřujete až do zrekonstruovaného divadla?
Do konce roku neplánujeme žádnou divadelní premiéru. Bohužel to z mnoha důvodů nebude reálné. Budeme pouze reprízovat zaběhnuté tituly. Abychom však diváky o naši původní tvorbu neochudili zcela, natočili jsme ve spolupráci s Bontonfilmem dvě z našich představení, která půjdou v průběhu tohoto roku do kin. Bude se jednat o velmi kvalitně zpracované záznamy našich dvou repertoárových stálic. Pohádky pro Hurvínka budou mít premiéru na jaře a Hurvínkova cesta do Tramtárie na podzim tohoto roku. V obou případech se jedná o působivý přenos představení na plátna, kdy budou mít diváci možnost vidět své hrdiny velmi detailně, zblízka, zachycené moderní kamerou, s výborným zvukem a zvukovými efekty. Oba dva záznamy jsou také obohaceny speciálním doplňkovým videomateriálem, který dá divákům nahlédnout do zákulisí divadla a rozšíří tak standardní filmový zážitek hravým způsobem. V průběhu tohoto roku také proběhne premiéra zmíněného dobrodružného pořadu do kupole Planetária Praha. Dá se tedy říct, že letošní rok je pro naše divadlo ve znamení Hurvínkovy filmové tvorby.